Jaký je rozdíl mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím?
Rodina, Manželství, Adopce a náhradní péče, Ostatní
Náš právní řád upravuje registrované partnerství v zákoně č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník a nebo v zákoně 115/2006 Sb. Zákon o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů. Registrované partnerství je dle zákona trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví způsobem stanoveným zákonem. Mnoho lidí si myslí, že jediný rozdíl mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím je název a pohlaví partnerů. To má ale od pravdy velmi daleko.
Registrovaní partneři narozdíl od manželů mohou partnerství uzavřít jen na 14 úřadech v České republice, zatímco se snoubenci mohou vzít v podstatě na jakékoliv matrice nebo českém konzulátu v zahraničí. Manželé mohou mít pracovní volnou v rozmezí 2 dnů na svatbu, při uzavření registrovaného partnerství taková privilegia nejsou. Registrovaní partneři narozdíl od manželů také nemají právo na vdovský či vdovecký důchod a po úmrtí partnera nepřechází na přeživšího partnera jakýkoliv nárok na různé dávky. Partner si nemůže přisvojit dítě druhého partnera, partneři nemohou společně osvojit dítě z ústavu, nemohou být společnými pěstouny a nemají právo si při uzavření partnerství určit, jaké společné příjmení budou používat – pro tuto změnu je třeba žádat dodatečně po registraci.
K této tématice je též důležité zmínit, že dnes 21. 10. 2021 senátní ústavně právní výbor doporučil zamítnout novelu, který by umožnila soudům uznat adopci gay a lesbickém párem, nebo nesezdaným párem ze zahraničí. K tomuto se budeme dále vyjadřovat v budoucím příspěvku.
Podobné články
Základní náhled na problematiku rozvodů
Základní náhled na problematiku rozvodů rodina, manželství, rozvod Úvod V Česku se míra rozvodovosti dlouhodobě pohybuje okolo 45 %. Říká se tedy, že téměř každé